X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

آفرینش

ادبیات، هنر، عرفان

نویسنده: فرشته نوری
روز : چهارشنبه 23 فروردین 1396 ساعت: 12:59

 

 کلاسیک


کلمه کلاسیک صفتی است که ریشه آن واژۀ لاتینی کلاسیکوس (classicus)، و به معنی درجه اول است. به تدریج این واژه برای سخن گفتن از نویسندگان درجه اول جامعه استفاده شد، یعنی کسانی که نوشته‌های آنها در کلاس‌های درس تدریس می‌شد.وقتی این کلمه را به طور دقیق استعمال کنند و از آن اراده اصطلاح ادبی خاصی را نکرده باشند به معنی اثری است که به عنوان نمونه و مظهر کامل پذیرفته شده توسط همگان باشد و وقتی نویسندگان کلاسیک یا هنر کلاسیک گفته می‌شود، مقصود نویسندگان یا هنری است که تمام ادوار آنها را پسندیده و نمونه شناخته‌اند.درفرهنگ لغت، تعریف کلاسیک چنین آمده است: نخستین سبک ادبی که دراروپا پیداشد وبه تقلید از ادبیات یونان و روم پرداختند و آن را ادبیات کلاسیک می گفتند یعنی ادبیاتی که با ید درس خواند و باید سرمشق قرا داد.


از این تعریف به این نتیجه می رسیم که کلاسیک به آثاری گفته می شود که مایۀ افتخارملی ادبیات آن کشور به شمارآید. برای نمونه، درکشور خودمان می توانیم تمام آثار ماندگاروجاودان شاعران بزرگ کشور مان را جزء ادبیات کلاسیک فارسی بدانیم .توجه کنید زمانی که پای مان به مدرسه بازمی شود در مدارس با آثار بزرگان ادب ایران آشنا می شویم مانند گلستان سعدی، اشعار حافظ وغیره درفرانسه خواندن آثار با لزاک ازمدارس شروع می شود. درایتالیا دیکنز مورد توجه بسیاری قرار می گیرد.


به طور کلی نیمهٔ دوم قرن شانزدهم دوره‌ای بود که در آن برای نخستین بار آیین ادبی جامعی برای خلق آثار ادبی به وجود آمد. این آیین و قواعد که دارای اصولی بودند که حتی تا پایان قرن هجدهم نیز ارزش و اعتبار خود را از دست نداد، در آغاز قرن هفدهم مایهٔ پدیدار شدن مکتب کلاسیسیسم گردید.

صفت کلاسیک برای اولین بار در دورهٔ رونسانس برای تعیین نویسندگان درجه اول به کار برده شد، ولی درواقع این رمانتیک ها بودند که با مشخص کردن حدود و ویژگی‌های جنبش هنری-فرهنگی‌شان، معنای امروزی واژهٔ کلاسیک را به آن بخشیدند.

مدرنیسم


مدرنیسم، عنوان دوره‌ای در تاریخ ادبیات، هنر و اندیشگی ِ غرب است که به لحاظ ظهور مشخصه‌های جدیدی در عرصۀ موضوع، شکل، مفاهیم و سبک از دوره‌های پیش متمایز است.جنبش نوگرایی در قرن 19 یعنی سال 1848 و سال های دهۀ 1880 میلادی پدید آمد. مدرنیسم در سراسر قاره اروپا گسترش یافت و در زمان های مختلف و کشورهای مختلف به رونق و فعالیت خود رسید، نقطۀ اوج و تعالی نوگرایی به تایید نویسندگان و متفکران، سال های 1910 تا 1930 است. این جنبش در روسیه در سال های پیش از انقلاب روسیه، در آلمان در دهۀ 1890 و مجدداً در سال های پیش از جنگ جهانی اول، در انگلستان در سال های پیش از جنگ، تقریباً از 1908،در آمریکا پس از 1912،و در فرانسه به صورت پراکنده و ضعیف مطرح گشت و پس از 1939 در سراشیبی قرار گرفت.


مدرنیته به معنای تجدد، نوین و تازگی است، که اولین بار در آثار «ژان ژاک روسو» در قرن 18 به کار رفت و بعد از وی در آثار بسیاری از نویسندگان آن عصر متداول گشت.


مدرنیته در اصطلاح عبارت است از نوعی حالت و کیفیت، ویژگی و تجربۀ مدرن یا دورۀ مدرن، که بیانگر تازگی، بداعت و نو بودن زمان حال به عنوان گسست یا انقطاع از گذشته، و ورود به «آینده ای »، که در حال ظهور است، و گسترۀ آن با فکر یا ایدۀ نوآوری، ابداع، ابتکار، تازگی، خلاقیت، پیشگامی، پیشرفت، ترقی، توسعه، رشد، تکامل، سلیقه و مد همراه است.

نقطۀ برابرمدرنیته، گذشته گرایی، کهنه پرستی، رکود، عقب افتادگی و قدیمی بودن، است.
Image result for ‫مدرنیسم‬‎ پست مدرنیسم


پست مدرن،مجموعه عقاید پیچیده ای است که به عنوان حیطه‌‌‌‌ای از مطالعات آکادمیکی از اواسط دهۀ 80 پدیدار شده است. توصیف پست مدرنیسم دشوار به نظر می‌‌‌‌رسد؛ زیرا مفهومی است که در انواع گسترده‌‌‌‌‌ای از دیسیپلین‌‌‌‌ها (انظبات)، و حیطه‌‌‌‌های مطالعالتی از قبیل: هنر معماری، موسیقی، فیلم، ادبیات،جامعه‌‌‌شناسی،ارتباطات،مد و فناوری نمایان شده‌‌‌است. دشوار است که این مفهوم را در زمان یا تاریخ خاصی جای دهیم؛ زیرا زمان دقیق ظهور پست مدرنیسم مشخص نیست. شاید آسان ترین راه برای آغاز اندیشیدن دربارۀ پست مدرنیسم، اندیشیدن در بارۀ مدرنیسم باشد، جنبشی که به نظر می‌‌‌رسد پست مدرنیسم، از آن ظهور کرده‌‌‌است.


مدرنیسم، دو گونه تعریف دارد که این دو جنبه به درک پست مدرنیسم، پیوسته می شود. اولین جنبه یا تعریف از مدرنیسم،از یک جنبش زیبایی شناختی که به طور کلی مدرنیسم نامیده‌‌‌می‌‌شد،نشات می‌‌‌‌گیرد. این جنبش تماماً با اندیشه‌‌های غربی قرن بیستم در بارۀ هنر همسان است. (گویا علائم در حال ظهور آن را می‌توان در قرن نوزدهم هم یافت)، همان طور که می‌‌دانید، مدرنیسم جنبشی است در هنرهای تجسمی، موسیقی، ادبیات، و نمایشنامه‌‌‌‌نویسی که معیارهای سنتی را در پاسخ به این پرسش که (هنر چگونه باید شکل بگیرد، استفاده شود و چه معنایی داشته‌باشد)، نادیده می‌گیرد.


پست مدرنیسم هم مانند مدرنیسم از بیشتر این عقاید پیروی می‌کند در حالی که منکر مرز‌‌‌بندی میان اشکال والا و پایین هنر و تمایزات ثابت ژانری است و تاکیدش بر تقلید ، نقیضه، کنایه و فکاهی بودن است. هنر و اندیشه پست مدرن از انعکاس‌‌‌پذیری، ناخود‌‌آگاهی، از هم گسیختگی و ناپیوستگی (به ویژه در ساختار‌‌‌ های روایی)، ابهام و تقارن زمانی حمایت کرده و بر موضوعاتی عاری از مفاهیم انسانی و فاقد ساختار و ثبات تاکید می‌‌ورزد.Image result for ‫پست مدرنیسم‬‎


منبع: گردآوری و تحقیقنظرات (1)

پنج‌شنبه 24 فروردین 1396 ساعت 11:49
واژه هایی که هربار به گوش مان می خورد از خود دورتر می شویم. ممنون خانم نوری.
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود بر مهندس صدرایی عزیز. از کلاسیک به پسامدرن. از گذشته به آینده. جامعه ما در کجای کشاکش این واژه ها قراردارد؟ این سوال همیشه ذهنم را در گیر می کند مهندس صدرایی عزیز. زنده باشید.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.


WeblogSkin