X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

آفرینش

ادبیات، هنر، عرفان

نویسنده: فرشته نوری
روز : چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 ساعت: 13:44


Related image

 چارلز دیکنز
چارلز جان هوفام دیکنز (به انگلیسی: Charles John Huffam Dickens ۷ فوریه ۱۸۱۲ – ۹ ژوئن ۱۸۷۰)، برجسته‌ترین رمان نویس انگلیسی و یک فعال اجتماعی توانمند بود. به عقیدهٔ جیمز جویس (James Augustine Aloysius Joyce)، نویسندهٔ بزرگ معاصر، از شکسپیر (Shakespeare)، به این سو، دیکنز تأثیرگذارترین نویسنده در زبان انگلیسی بوده‌است.


از او برای داستان‌سرایی و نثر توانمندش و خلق شخصیت‌های به یادماندنی، بسیار تحسین به عمل آمده‌است. دیکنز در طول زندگی خویش، محبوبیت جهانی بسیاری کسب کرده‌است. از آثارش می‌توان دیوید کاپرفیلد، آرزوهای بزرگ، الیور تویست و داستان دو شهر را نام برد.اثری از چارلز دیکنز


نه آنجا به ما خوش گذشت
نه اینجا
اسم در به دری‌ها را سفر گذاشته‌اند
با چمدانی‌ سنگین از آرزوها
در آوارگی‌ها پیر می‌شویم!
از غربتی‌
به غربت دیگر رفتن سفر نیست
حرکت ناگزیر باد است
از شهری‌ به شهر دیگر


#دیوید_کاپرفیلد
Image result for ‫چارلز دیکنز‬‎دیکنز نیز مانند بسیاری از رمان‌نویسان دیگر (جورج الیوت، امیل زولا، دفو و...)، از روزنامه‌نگاری شروع کرد و سپس از واقعیت به خیال گرایید. وی، دیوید کاپرفیلد را در حالی می‌نوشت که مقید به سخن دیگران بود. کارش در مقام گزارشگر مذاکرات پارلمانی به او سرعت و دقت آموخت. از گزارشگری به شکل آزادتری از روزنامه‌نگاری گروید: «طرحواره‌هایی از بوز»، در معنا مجموعه مقالاتی است که جریان تکامل رشد تدریجی این داستان‌سرا، شخصیت‌آفرین و تحلیل‌گر محیط‌ها و اشیا را به دست می‌دهد. او هرچند هرگز از روزنامه‌نگاری نبرید و همواره سردبیر مجلات و سرگرم نوشتن مقالاتی برای روزنامه‌ها و سخنرانی‌ها بود؛ ولی اثر ذکر شده، نمونه ای روشن از کوشش روزنامه‌نگاری است در اعتلا بخشی به استعدادهای نویسندگی خویش.


دیکنز، ارائه کنندۀ عوالم شهر است. دگرگونی شهر - چه از دید اقتصادی و چه اجتماعی - و چیرگی او بر توصیف این دگرگونی‌ها. در طرحواره‌ها به وضوح این توانایی را می‌بینیم.


توصیف یک عمارت یا مؤسسه از زبان دیکنز، چیزی ورای وصفی خشک و خالی است از عمارتی بی‌جان. او ناظر تغیرپذیری ظاهر است و چنان توصیف می‌کند که گویی این عمارت ساکن نیست. او اشیا را در قیاس جنبه‌های متحرک جامعه‌ای می‌بیند که در حال تبدل است. وقتی خیابان‌های کثیف لندن را توصیف می‌کند چنین به ما می‌گوید:«نم همین قدر دزدانه و نرم فرود می‌آید که سنگفرش خیابان‌ها را چرب کند»، می‌گوید:


«چراغ‌های گازی به علت مه سنگین و تنبلی که بر هر چیز می‌نشیند رخشنده‌تر می‌نمایند»، توصیف طرح‌واره‌ها چیزی است بسیار سینمایی که از خودداری دیکنز در توصیف صحنه‌های ساکن مایه می‌گیرد. اگر هم استثنایی بارز به چشم بیاید، بی‌گمان مؤید قاعده‌است.


منبع: گرد آوری و تحقیقنظرات (3)

جمعه 8 اردیبهشت 1396 ساعت 17:49
درود بر خواهر گل ام... ممنون از پرداختن ب همه ی اشکال هنری!
امیدوارم عدم کامنت گذاری من را حمل بر بی تفاوتی نگذاری..
هر زمان نیازی ب کامنت گذاری ببین ام حتمن خواه ام نوشت.
چهار ماه گذشت اما با توجه ب این زمان کوتاه، بسیار پربار و فعال عمل کرده ای و این موضوع نشان از علاقه و حس تعهدی ست که ب هنر و بالا بردن اطلاعات علمی و هنری و ادبی مخاطبان داری و این بسیار خوب است
امید که همیشه این گونه فعال و با علاقه ی بیش تر ادامه دهی که مطلوب همه خواه اد بود. با آرزوی موفقی یت بیش تر!
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود بر شما استاد، ارزو های شما بی نظیراست و برگرفته از روحیۀ آزاد اندیش و مثبت شماست. سپاس گزارم از این همه مثبت گرایی و دیدی باز و روحانی که تمام اش معرفت است و مهربانی. بله استاد، چقدر زمان با سرعت می گذرد، امید که فرصت های باقی را به بهترین صورت بگذارنیم. اگر این وب نوشت پیشرفت کرد جدای از علاقۀ من به پربار بودن کار، یاری و حمایت های شما عزیز بزرگوارم نقش بسزایی در این مهم داشت. همیشه یادم بوده وهست که شما با صدها دغدغۀ فکری باز هم وقتی را برای توجه به مطالب این وب نوشت کنار می گذارید تا دست حمایت شما را حس کنم و پر و بال بگیرم. یادم بوده و هست که تشویق های عزیز مهربانی این سایت را رو به بهتر شدن و پیشرفت بیشتر می برد. اگر امروز به این مرحله رسیده است، حمایت بزرگانی چون شما و سایر عزیزان را به همراه داشته و حقیر هم در کنار این همه مهربانی همت به خرج داده و پربارش می کنم. دست مریزاد که استادید به تمام معنا. خوش به حال آن زندگی که استاد شما بود که چنین حرفه ای شده اید. همیشه با عزت زندگی کنید که بسیار گرانقدر و پر ارزش اید. زنده باشید عزیز بزرگوار
پنج‌شنبه 7 اردیبهشت 1396 ساعت 17:52
سلام
مسأله‌ای در رابطه با عکس اول وجود داره که خواستم خدمتتون عرض کنم.
عکسی که به عنوان اولین عکس همین پست از اون استفاده کردین رو خوب درک می‌کنم، منتها
منتها زمانی که خودم چنین نقاشی رو ایجاد کنم.
نمی‌تونم آیا می‌تونم منظور خودم رو برسونم یا نه؟!
ببینید، یک سری نقاشی هستند که در نگاه اول، شکلی بی‌مفهوم و بی‌معنایی هستند، به گونه‌ای ظاهراً کودگی برگه سفیدی را خط خطی کرده است، اما این نقوش صرفا چند خط ساده نیستند و از دل، طرز تفکر و دیدگاه شخص نقاش خبر می‌دهند، مشکل بنده در این مسأله آن است که هر گاه خودم چنین خطوطی را می‌کشم، برای خودم قابل درک و لذت بخش است اما نسبت به نقاشی‌های دیگران، آنگونه که باید نمی‌توانم درکشان کنم، نه این که چیزی متوجه نشوم، بلکه درصد آن بسیار کم است، لذا زمانی که چنین نقوشی را می‌بینم، از 100 درصد، تنها 20 درصد می‌توانم با این نقاشی‌ها ارتباط برقرار کنم، آیا شما دلیل این امر را می‌دانید؟
آیا این مسأله طبیعی است یا از کمبود علم بنده نسبت به این مقوله ناشی می‌شه؟!
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود بر شما اکتای گرامی. شاید به این دلیل باشد که آن گونه که نیاز است با تصاویر ارتباط برقرار نمی کنید. البته من در این باره تخصصی ندارم و نمی توانم اظهار نظر کنم ؛ ولی همان قدر می دانم که برای درک یک عکس یا یک نقاشی در ابتدا باید خیلی خوب نگاه کرد تا همه جزئیات در ذهن ذخیره شود و سپس به کل نگریست و به تماشای تصویر پرداخت. فکر می کنم به این شکل ارتباط بیشتری برقرار خواهد شد و درک بیشتری از تصاویر خواهید داشت. زنده باشید.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 ساعت 17:19
دوست عزیز سلام؛
مطالب وبلاگتون رو مطالعه کردم
وبلاگ پُر محتوا و زیبایی دارید.///
اگر فرصت کردین، لطفا به وب بنده هم سر زده و نظرتون رو درباره پست‌هایی که نوشتم بفرمایید.
http://golenarges110.blogfa.com
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام بر شما اکتای گرامی، عرض ادب و خوشامد، خوشحالم از این که مطالب این وب نوشت مورد توجه جناب عالی قرار گرفته و تشخیص دادید که پر محتوی و زیباست. بنده هم وبلاگ شما را مطالعه کردم و استفاده بردم. مطالب شما عمومی بود و مورد استفاده همگان. به شما تبریک می گم و باید عرض کنم که اگر عرایض شما توسط خودتان با عنوان نویسنده نوشته شده، بسیار روان و صریح بود و سبب خستگی ذهن نمی شد. امید وارم در این راه موفق باشید و در آینده مطالب پربارتری را بنویسد. سبب خوشحالی من شد که به این وب نوشت ورود پیدا کردید و دیدگاه خود را بیان فرمودید. حتما آدرس سایت شما را در پیوندها اضافه خواهم کرد. زنده باشید.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.


WeblogSkin