X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

آفرینش

ادبیات، هنر، عرفان

نویسنده: فرشته نوری
روز : پنج‌شنبه 7 اردیبهشت 1396 ساعت: 16:02


برای هنر، نمی‌توان مانند اشیا و عناصر طبیعی، فرمول یا ضابطۀ خاص تعیین نمود و از نظر منطقی، جنس، فصل و حد، آن را ترسیم نموده و تعریف علمی از آن ارائه داد؛ چرا که هنر، امری معنوی است و در دل آن نوعی اشراق و شهود نهفته است.Image result for ‫هنر‬‎هنرهای زیبا، هنرهایی هستند که تنها به دلایل زیبا شناسانه و بدون توجه به کارکرد یا پایداری‌شان خلق شده‌اند. به عبارتی «نه به خاطر چیزی دیگر، بلکه به خاطر خودشان به وجود آمده‌اند».

مانند:نقاشی،تصویرسازی،خوشنویسی،عکاسی،مجسمه سازی،تئاتر،سینما،معماری،موسیقی،هنرهای مفهومی.


نقاشی

نقاشی یا نگارگری فرآیندی است که طی آن رنگ بر روی یک سطح مانند کاغذ یا بوم ایجاد نقش می‌کند؛ همچنین به اثری که در این فرایند خلق می‌شود نیز نقاشی می‌گویند و فردی که این فرایند توسط او انجام  داده می شود، نقاش نام دارد، به ویژه زمانی که نقاشی حرفهٔ شخص باشد.
  35 تابلو کمال الملک در فهرست آثار ملی ثبت شد

نقاشی، اثر : کمال الملک


تصویرسازی

تصویرسازی بیان اندیشه و مفاهیم در قالب تصویر برای درک بهتر مخاطب است. به بیان دیگر تصویرگری عبارت است از کمک به درک هرچه بهتر اهداف نویسنده یا مولف به وسیلۀ عناصر تصویری. به عبارت دیگر میان تصویرسازی و انتقال معنا و یا همان آموزش، ارتباطی ضمنی وجود دارد. به همین جهت تصویرسازی خلق تصاویر دارای موضوع با توجه به اهداف آموزشی است و گونه ای از ادبیات است که در آن به کمک عناصر بصری موضوع پیشنهاد شده به تصویرگر به تصویر کشیده می شود.

در حقیقت تصویرسازی با کمک گرفتن از تصاویر موضوعاتی را برای مخاطبان و مقاطع سنی مختلف بیان می کند.


http://www.roozrang.com/wp-content/uploads/2014/08/youwan-istargo.jpg
تصویرگری، اثر: youwan istargo

خوشنویسی

خوشنویسی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است. گاهی درک خوشنویسی به عنوان یک هنر مشکل است. به نظر می‌رسد برای درک و لذت بردن از تجربۀ بصری خوشنویسی باید بدانیم خوشنویس افزون بر نگارش یک متن، سعی داشته اثری هنری با ارزش‌های زیبایی شناختی خلق کند.

   
خوشنویسی، اثر : میر عماد قزوینی


عکاسی

عکاسی در لغت به معنای روش عکاسی و عکسبرداری است و همچنین به عمل و شغل عکاس نیز گفته می‌شود.این هنر در بیشتر زبان‌های جهان فتوگرافی خوانده می‌شود که ترکیبی از دو کلمهٔ یونانی فتو به معنی نور و گرافی به معنی ثبت یا نگارش است.بنابراین، فتوگرافی به معنای نقش کردن با نور است.


عکاسی یعنی ثبت و ایجاد یک تصویر؛ که در دو مرحله انجام داده می‌شود: نخست، به دست‌آوردن تصویر به وسیلهٔ دوربین و ثبت آن روی نگاتیو (فیلم)، یا گیرندۀ تصویر الکترونیکی و دوم، ظاهر کردن تصویر مخفی حاصل از دوربین عکاسی و پایدارکردن آن.


در این فرآیند، دریافت و ثبت نور روی یک سطح حساس به نور، مانند نگاتیو یا گیرنده تصویر، سبب می‌شود الگوهای نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیا روی سطح حساس به نور (نقره کلرید یا گیرنده)، تأثیر گذارد و سبب ثبت تصاویر شود.


عکاسی دارای سه جنبهٔ علمی، صنعتی و هنری است؛ به‌عنوان یک پدیدهٔ علمی متولد شد، به‌شکل یک صنعت گسترش یافت و به عنوان هنر تثبیت شد.
عکس، اثر:محمدهادی نوریادامه دارد...


منبع: گرد آوری و تحقیق

نظرات (1)

جمعه 8 اردیبهشت 1396 ساعت 15:45
درود بر شما خانم نوری، از قدیم هم ایرانیان در هنر خوشنویسی دستی در کار داشتند. البته نقاشان ایرانی به جز یکی دوتفر نتونستند مانند نقاشان خارجی معروف شوند. البته کارهای اساتیدی مثل کمال الملک، بهزاد و اخیرا هم استاد فرشچیان در نوع خود کم نظیراند.
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود بر شما مهندس صدرایی گرامی. من اعتقادم دارم کارهای هنری را نباید با یکدیگر مقایسه کرد. شاید اگر نقاشان و سایر نگار گران ما هم به جهانی شدن فکر می کردند ، اکنون کارهای مینیاتور ما بسیار معروف و نقاشانش از شهرت جهانی برخوردار بودند. نوع اثر مهم نیست این طرز تغکر افراده که به شهرت آنها کمک می کنه و یک اثر رو جهانی می سازه. سپاس گزارم از حضور شما عزیز بزرگوار. زنده باشید.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.


WeblogSkin