X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

آفرینش

ادبیات، هنر، عرفان

نویسنده: فرشته نوری
روز : پنج‌شنبه 7 اردیبهشت 1396 ساعت: 22:04


در قسمت نخست مقاله توضیح داده شد که هنرهای زیبا، هنرهایی هستند که تنها به دلایل زیبا شناسانه و بدون توجه به کارکرد یا پایداری‌شان خلق شده‌اند. به عبارتی «نه به خاطر چیزی دیگر، بلکه به خاطر خودشان به وجود آمده‌اند». در ادامه می پردازیم به توصیح دربارۀ شاخه های دیگر از هنرهای زیبا.تندیس‌گری (مجسمه‌سازی)


مجسمه‌سازی، تندیسگری یا پیکرتراشی هنر همگذاری یا ریخت دادن به اشیا است و ممکن است در هر اندازه یا با هر سازمایه‌ای (مصالحی) انجام گیرد.


به فرآورده‌های این هنر تندیس، پیکره، یا مجسمه گفته می‌شود. هر پیکر سه بعدی که به منظور دارا بودن یک بیان هنری آفریده شده را می‌توان تندیس نامید.مجسمه، اثر: ابوالحسن صدیقیRelated imageRelated image

 مجسمه آزادی اثر: فردریک اگوست Bartholdi


تئاتر (نمایش)


تئاتر یا نمایش شاخه‌ای از هنرهای نمایشی است که به بازنمودن داستان‌ها در برابر مخاطبان یا تماشاگران می‌پردازد. به جز سبک معیار گفتار داستانی، تئاتر گونه‌های دیگری نیز دارد مانند اپرا، باله، کابوکی، تعزیه، خیمه شب بازی و پانتومیم.


تئاتر واژه‌ای است یونانی در لغت به معنای چیزی که به آن نگاه می‌کنند.در فارسی به تئاتر «نمایش» می‌گویند.دراصل تعریف دقیق تئاتر یعنی بیان مشکلات مردم و مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی یک جامعه به زبان تئاتر و مهمترین فنی که باید در تئاتر استفاده شود فن بیان است؛ تاریخچۀ رشته پرطرفدار تئاتر مربوط به یونان باستان و رم پیش از میلادمسیح است.


برخی می‌گویند تئاتر از رقص و حرکات ضربی و ژیمناستیک و یا تقلید حرکات و صدای حیوانات آغاز شده است؛ ولی نه خصوصیت داستان‌سرایی انسان و نه علاقهٔ او به تقلید، نمی‌توانند او را به سوی آفریدن هنر تئاتر راهنمائی کرده باشد، چرا که اسطوره‌ها و داستان ها هم در اطراف آیین‌ها بوجود آمده‌اند و تقلید از حیواناتی که اندیشه و عقل ندارند هم نمی‌توانسته سرچشمۀ تئاتر باشد؛ چرا که آیین‌ها از اندیشه و اعتقادات و میزان شناخت انسان شکل گرفته است.


خاستگاه‌های تئاتر عناصر تئاتری و دراماتیک را در هر جامعهٔ انسانی می‌توان سراغ کرد، صرف نظر از آن که این جوامع پیشرفته و پیچیده باشند یا نباشند. این عناصر در رقص‌ها و مراسم مردم ابتدایی همان قدر بارزند که در مبارزات سیاسی، راهپیماها، مسابقات ورزشی، مراسم مذهبی و حتی در بازی‌های کودکان ما پیداست. غالب شرکت کنندگان در این گونه فعالیت‌ها خود گمان نمی‌کنند در فعالیتی تئاتری حضور دارند، با آن که در آنها تماشاگر، دیالوگ و برخورد عقاید به کار گرفته می‌شود. باید متذکر شد که میان تئاتر به عنوان یک شکل هنری و بهره‌برداری ضمنی از عناصر تئاتری در فعالیت‌های دیگر معمولاً تمایزی قایل می‌شوند.Image result for ‫تئاتر نمایش‬‎

تئاتر نمایش خیال


سینما


سینما یک رسانه دیداری شنیداری مبتنی بر فناوری است که به وسیله آن فعالیت اقتصادی صورت می‌گیرد و همچنین قابلیت استفاده هنری را داراست. یک اثر سینمایی که فیلن سینمایی نامیده می‌شود، از عناصر تصویر (به صورت مجموعه‌ای از فریم‌ها)، و صدا (گفت و گو، صدا و موسیقی) تشکیل شده‌است. یک فیلم بر اساس فیلمنامه و توسط مجموعه‌ای از بازیگرها، کارگردان، فیلم‌بردار و عوامل دیگر ساخته می‌شود. سینما جدیدترین شاخه هنر، معروف به هنر هفتم است که امروزه یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارائه می‌کند. سینما همچنین به محل پخش عمومی فیلم سینمایی نیز گفته می‌شود.


در آغاز سینما را بیشتر یک پدیدۀ علمی صنعتی می‌دانستند. در سال‌های جنگ جهانی اول سینما، همچون یک وسیلۀ نمایشی و سرگرمی،رونق تجاری یافت. سپس قابلیت‌های هنری آن توسط فیلم سازان اروپایی و آمریکایی کشف شد. در همین سال‌ها ریچینو کا نودو (Ricciotto Canudo )،منتقد و نظریه‌پرداز ایتالیایی، سینما را «هنر هفتم» معرفی کرد؛ زیرا به عقیدۀ او سینما هنری ترکیبی است که در آن همهٔ هنرها حضور دارند.


سینما به معنی ثبت حرکات است، پیدایش تصویر متحرک در نتیجهٔ تکامل فناوری ابزارهای عکاسی بود. به همین سبب شیوهٔ ضبط تصویر (فیلمبرداری) آن، عکسبرداری پشت سر هم، البته با فواصل زمانی ثابت و متوالی است. هیچ هنری به استثنای رسانهٔ تلویزیون، نتوانسته از دید محبوبیت، فراگیری و نیروی تأثیر بر عواطف و افکار مخاطب، با سینما رقابت کند. به همین دلایل و همچنین به آن علت که سینما به صنعت فن و ابزارهای فنی اتکای بسیاری دارد، آن را «هنر قرن بیستم»، نامیده‌اند. منشأ اصطلاح سینماتوگرافی واژه‌ای یونانی (کینه ما)، به معنای حرکت است. سینماتوگرافی به معنای «حرکت نگاری»، یا فن ضبط حرکت است.Image result for ‫سینما‬‎Image result for ‫سینما‬‎

سینماتوگرافی

ادامه دارد...


منبع: گردآوری و تحقیقنظرات (1)

جمعه 8 اردیبهشت 1396 ساعت 17:58
به دشمن نمایم هنر هرچه هست * ز مردی و پیروزی و زور دست
چون غرض آمد هنر پوشیده شد * صد حجاب از دل به سوی دیده شد

تقدیم به شما بانو نوری عزیز
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود بر فاطمه سادات مهربانم، از شعر زیبایی که یادداشت کردی سپاس گزارم مهربانم. خوشحالم که دوست داشتی و امید که همیشه با زیبایی ها همراه باشی عزیزم. وجود گل شما هنری به تمام معناست که پیرامون خودت رو زیبایی می بخشی عزیزم. زنده باشی گلم
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.


WeblogSkin