X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

آفرینش

ادبیات، هنر، عرفان

نویسنده: فرشته نوری
روز : شنبه 9 اردیبهشت 1396 ساعت: 12:23


در قسمت پایانی مقالۀ مروری بر هنرهای زیبا می پردازیم به بررسی سه گروه هنری، معماری، موسیقی و هنرهای مفهومی.


معماری


معماری هنر و فن طراحی و ساختن بناها برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است.از آنجا که همهٔ هنرها در قالب یک فضای معماری نمود می‌یابند،برخی معماری را مادر هنرهای زیبا به شمار می‌آورند.


معماری، هنر و فن طراحی و ساختن بناها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی برای پاسخ هم‌آهنگ به نیازهای کارکردی و زیبا شناسانه است.Related imageGuastavino_StJohnDivine

Image Credit: Cathedral of St. John the Divine (interior detail); photo by Michael Freemanباید معماری را از مهندسی سازه و ساخت و ساز متمایز ساخت.گرچه بسیاری از بناها (نظیر خانه‌ها و مکان‌های عمومی)، کاملاً در حیطهٔ دانش معماری‌ست،برخی سازه‌ها و بناهای دیگر (یادمان‌ها، پل‌ها، کارخانه‌ها و غیره)، وجود دارند که در مرزی میان معماری و مهندسی یا معماری و هنر قرار می‌گیرند.


شکل نهایی معماری هر فرهنگ و تمدن نتیجهٔ عوامل اقلیمی (آب و هوا، پستی‌ها و بلندی‌ها و مصالح موجود)، پیشرفت‌های تکنیکی، وجود نیروی کار و نهادهای اجتماعی، عقاید مذهبی و نظریه‌های علمی است؛ ولی با این حال برخی عوامل در بیش‌تر جوامع وجود دارند. عواملی که معمولاًً با نیازهای بدن انسان پیوسته اند. 


Image result for ‫زیباترین اثر معماری جهان‬‎

کتابخانه Trinity College، ایرلند


محافظت در برابر رویداد های هواشناختی، مقیاس خاص عناصر معماری در تناسب با بدن انسان، منبع گرما، مکان مناسب برای ذخیرۀ غذا و پیش‌بینی نیازهای بهداشتی از عواملی‌اند که در فرهنگ‌های مختلف وجود دارند؛ ولی هر فرهنگ با توجه به اولویت‌هایش، رابطه‌اش با طبیعت و درکش از بدن انسان، به این نیازها پاسخ می‌دهد.


معماری به عنوان علم و هنر بارها در گذشته مورد بحث و مجادله بوده است. بیشتر مردم اتفاق نظر دارند که معماری هر دوی اینهاست؛ ولی (چه میزان هنر)،  و (چه میزان علم)، یا برتری یک عامل بر دیگری در طول زمان بر حسب وضعیت‌های مختلف، متفاوت بوده است. این موضوع بحثی همیشگی است که بیشتر تضادها و ستیزهای سختی را در میان معماران به همراه داشته است.Image result for ‫معماری‬‎

معماری ایرانیRelated imageImage result for ‫معماری‬‎

نمای داخلی مسجد شیخ لطف الله-اصفهانمعماران متمایل به (فرم)، و (جاذبهٔ بصری)، بیشتر معماری را برای خود مطالبه می‌کنند. در حالی که معماران متمایل به (برنامه‌ریزی)، (سیر از پرسش به پاسخ)، (موضوعات اجتماعی)، یا (معماری خورشیدی)، بیشتر در برابر گروه فرم‌گرا، موضعی دفاعی پیش می‌گیرند.سالن کنسرت والت دیزنی در لوس آنجلس، اثر فرانک گری


برای درک توده و حجم معماری، هنر از علم لطیف‌تر است. بدون تأمل و تفکر در تأثیرات هنر، که بسیار گسترده و نامحسوس است، عموماً نمی‌توان تأثیرات بی‌واسطه و محسوس علم را بر زندگی خود دریافت کرد. افزون بر این، عموماً در تعریف هنر میان افراد جامعه توافق نظری مشاهده نمی‌شود.


موسیقی


Treble a.svg


موسیقی بیان احساسات انسان است به وسیلۀ اصوات. موسیقی هنری است دارای نوا و سکوت. ارائهٔ تعریف آکادمیک موسیقی موضوعی است که برای قرن‌ها مورد بحث و کشمکش صاحب نظران بوده‌است. تعریفی از موسیقی وجود ندارد که پذیرفته شده توسط همهٔ اهل این هنر باشد. طبق یکی از پذیرفته‌شده‌ترین این تعاریف، موسیقی به اصواتی گفته می‌شود که آگاهانه تولید شوند.موسیقی یا موزیک (به فرانسوی: musique)، که در فارسی به آن خنیا هم گفته می‌شد، یکی از فعالیت‌های بشری است که مادهٔ تشکیل‌دهندۀ آن صدا و سکوت است. عناصر اصلی تشکیل‌دهنده موسیقی شامل نواک (تعیین‌کننده ملودی و هارمونی) و ریتم است.


Image result for ‫موسیقی‬‎

نت و آلات موسیقی


خنیا از ریشه «خونیاک»، زبان پارسی میانه و «هو نواک»، اوستایی است که خود آن از دو بخش تشکیل شده است: «هو»، به معنای نیک، زیبا، خوش (برای نمونه در واژهٔ «هومن» به معنای نیک‌اندیش)، و «نواک» به معنای نوا. در کل هونواک، خونیاک و خنیا به معنی «نوای خوش»، است.


 واژهٔ موسیقى ریشهٔ یونانى دارد و گرفته شده از کلمۀ (Mousika)، و مشتق از کلمۀ (Muse)، است و در عربى قَى تلفظ مى‌شود. از زمان منصور خلیفهٔ عباسى توجه به آثار یونانى آغاز شد و سپس در دوران هارون پنجمین خلیفهٔ عباسى (۱۹۸-۲۱۸ هـ)، با تأسیس بیت‌الحکمه به اوج خود رسید. مقارن همین دوران بوده است که واژهٔ موسیقى راه یافته و به‌تدریج جایگزین غناء عربى شده است.


Image result for ‫موسیقی چیست‬‎ 

                                                                                                 موسیقی
سه نظریۀ زیبایی شناسی دربارهٔ موسیقی وجود دارد:

  • موسیقی به مثابه زبان احساسات
  • موسیقی به مثابه نماد احساس
  • ذات موسیقی صدا و حرکت است
بسیاری از پدیده‌های طبیعی مانند آبشار و وزش باد از میان برگ‌های درختان و نوای طبیعی موسیقی ایجاد می‌کنند. پس باید بپذیریم موسیقی پدیده‌ای است در فطرت آدمی. از آنجا که موسیقی، یکی از زیر مجموعه‌های فرهنگ، در همه جوامع وجود دارد، و گاه با افسانه‌ها و حکایت‌ها و احساسات آمیخته شده است.   

Image result for ‫موسیقی‬‎

                                         نت


هنرهای مفهومی


هنر مفهومی (به انگلیسی: Conceptual art)، گونه‌ای از هنرهای تجسمی است که در آن مفهوم یا ایدهٔ موجود در اثر، بر زیبایی‌شناسی معمول و مواد به‌کار رفته برای خلق آن اولویت دارد. در هنر مفهومی ایدهٔ با مفهوم مهم‌ترین جنبهٔ کار است.


این اصطلاح به گونه های مختلف هنری دلالت دارد که در آنها ، فکر و ایدۀ هنر بیش از وسیلۀ بیان و کار نهایی حائز اهمیت است. سل لویت(Sol LeWitt)، در سال( 1967)، این اصطلاح را برای توصیف آثار خودش و آثار همانند آن که «مشارکت ذهن تماشاگر را بیش از چشم یا عاطفه او می طلبد »، به کاربرد.


لویت معتقد بود که نقد هنری دیگر ضرورتی ندارد، چرا که هنرمندان می توانند تحلیل خودشان از هنر را بنویسند و نوشته های آنها ، همچون تابلو های نقاشی و مجسمه ها، ماهیت و شان هنری دارد.
Image result for ‫هنرهای مفهومی چیست؟‬‎هRelated image

هنرهای مفهومیهنر مفهومی در مراحل اولیۀ خود به شکل های مختلفی عرضه شد؛ ولی به مرور به گزارش یک ایده، رخداد یا فعالیت با استفادۀ مطالب مکتوب، تصاویر، فیلم های ویدئویی و اشیاء واقعی، تحول یافت.


ریشۀ اصلی هنر مفهومی به مارسل دو شان(Marcel Duchamp)،باز می گردد؛ ولی در دهۀ (1960)،بود که هنر مفهومی به یک پدیدار مهم بین مللی تبدیل شد.


هنرمندان مفهومی در واقع نظرشان بر این بود که هنر را از قید شیء بودن و در نتیجه ارزش های تجاری و سودگرانۀ آن رها سازند و مرز میان شیء هنری و اشیاء دیگر را از میان بردارند. از جمله هنرمندان برجستۀ مفهومی،جوزفکاسوت(Joseph Kosuth)،است که در کاری با عنوان یک و سه صندلی (موزۀ هنر مدرن، نیویورک 1965 )،یک صندلی واقعی چوبی گاشو، تصویر یک صندلی وتعریف لغتنامه ای « صندلی »، را در جوار هم قرار داد.Related image

هنرهای مفهومی، اثر: جوزف کاسوتاز جمله عوامل به وجود آمدن هنر مفهومی:


1.جنگ بزرگ جهانی که نهایتاً توانایی بی کران انسان را در اختراع و ساخت ابزار انهدام و ویرانگری به نحوی ابتکار ناپذیر به اثبات می رساند؛


2. صلحی شکننده و پر تنش که جنگ های منطقه ای و کشمکش انقلابی موجب اختلالش می شوند؛


3.آگاهی تقریباً ناگهانی از ماهیت اجاره ای بودن موقت جهانی که انسان خود را مالک آن می پنداشت و سرانجام، فهمی عمیق از نیازهای متقابل انسان ها و ناتوانی شان در برآوردن آنها.


بااین وصف همۀ این عوامل رامی توان در تغییر موضع هنرمند در برابر جهان تجارت هنر و مصرف هنر خلاصه کرد.Related image

هنرهای مفهومیواژۀ هنر امروزه در زبان فارسی در معنایی متفاوت از گذشته به کار می‌رود و بیشتر منظور از آن اشاره به نتیجۀ خلق انسان‌ها در زمینۀ هنرهای زیبا است.


پایان


منبع: گرد آوری و تحقیق
نظرات (3)

یکشنبه 10 اردیبهشت 1396 ساعت 18:11
درود بر عزیز مهربان ام.. می دان ام تهی یه و آماده سازی و پست گذاری، چه قدر وقت گیر است و با توجه ب فنی بودن کار، حتمن بای اد آگاهی و علاقه ای پشت اش نهفته باش اد که شما همه ی این ها ب علاوه عشق ب کار را دارید. امید که این وب لاگ که کارهای تخصصی یک سایت را دنبال می کن اد، تا همیشه موفق باش اد و باشی و هر چه پیش تر می روی، مطالب تنوع هنری بیش تری ب خود بگیرد. با این همه و با فرصت کمی که "چهار ماهه" دنبال کرده ام بسیار موفق عمل کرده ای و شک ندارم که موفق تر هم خواهی شد. فقط اگر می شد یک سایت راه اندازی کنی، می توانستی مطالب را دسته بندی کنی تا هر مخاطبی بنا ب تعلق خاطرش ب بخشی از مسایل هنری یا اجتماعی یا ادبی و غیره، دنبال می کرد و در سایت می توانی بنا ب تعریفی که ب آن می دهی، منظم تر دنبال کنی.. البته اگر ب چون این فکری افتادی ترس این را نداشته باش که این مطالب از بین نمی رود و منتقل می شود ب سایت، البته با نظم و سازمان دهی خاص خودش.. شما تفکرات و نوع فعالی یت های ات را ب سازنده ی سایت اعلام می کنی و ب لحاظ فنی و شکل ظاهری اطلاعاتی می دهی و برای شما درست می کن اند. امیدوارم که در آی انده ی نزدیک، همه ی مجموعه را در یک سایت از شما دنبال کن ایم.. زنده باشی و همیشه برقرار.. فدای عزیز دل ام!
امتیاز: 3 0
پاسخ:
درود بر شما استاد، بله گاملاً صحیح فرمودید. مطالبی که من انتخاب می کنم اغلب بسیار وقت گیر بوده و مطالب قدیمی هستند که نیاز به ویرایش صد در صد دارند که من درابتدا یک بار مقاله را می خوانم ، یک بار می نویسم و یک بار ویرایش می کنم. البته من سعی می کنم مقاله از یک منبع تهیه نشود و از چندین منبع استفاده می کنم. با این که فرصت زیادی هم ندارم سعی می کنم در کنار تمام کارهای دیگر هم این کار را انجام بدهم. البته با توجه به این که شاگرد کوچک شما عاشق نوشتن و خواندن است ، خیلی خسته نمی شوم؛ ولی خیلی پیگیری می کنم. در واقع این پیگیری ها و عشق من به نوشتن و نشر است که این وب نوشت را به پیش می برد وگرنه خودتان که می دانید کارهای دیگر مجال نمی دهند. انشالله که با یار ی خداوند و حمایت دوستان این وب نوشت پیشرفت کند و اگر بشود همان گونه که فرمودید یک سایت و یک سامان دهی کاملاً تمیز داشته باشیم. از انجاییکه من به هنر هم به اندازۀ ادبیات و عرفان علاقه مند هستم، نمی توانم از این مقوله چشم پوشی کنم و به همین دلیل مطالب هنری را معمولاً درج می کنم. امید به خدا که بتوانم شرایطی نو فراهم کنیم و وب سایت را ارتقا ببخشیم. زنده باشید عزیز بزرگوار. درود بر شما و تمام حمایت های شما. همیشه با عزت زندگی کنید.
شنبه 9 اردیبهشت 1396 ساعت 21:23
پرداختن به هنر مستلزم داشتن روحیه ی هنریست. شما وبلاگ زیبایی را ترتیب دادید. موف باشید خانم نوری
امتیاز: 3 0
پاسخ:
درود بر شما دوست نازنینم، شیوای هنرمند. شرمنده می کنید، شماهنرمندی بزرگ اید که من از خداوند بزرگ درخواست می کنم همیشه و در همه جا یار و یاور شما باشد تا بتوانید در عرصه های فرهنگی ، هنری موفق و پیشرو باشید. به نظر من هنرضرب آهنگ درون انسا ن هاست با آوایی ملایم. گاهی شروع به نت خوانی می کند و گاهی سکوت در هر دو حالت وجودش مقدس است؛ چون لذت آفرین و روح نواز است و حال ادم ها را خوب می کند. امید که همیشه با زیبایی ها همراه باشی عزیز مهربانم
شنبه 9 اردیبهشت 1396 ساعت 17:43
درود بر شما خانم نوری، مقاله ی ژورنالی زیبایی تهیه کرده اید. ممنونم
امتیاز: 3 0
پاسخ:
درود بر دکتر الهی گرامی، خوشحالم که دوست داشتید. تهیه این مقاله ، گرد آوری مطالب و ویرایش متنش کار سختی بود؛ ولی خودم هم این کار رو دوست دارم و انشالله کارهای بعدی پر محتوی تر و ارزنده تر باشند. زنده باشید عزیز بزرگوار.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.


WeblogSkin