آفرینش

ادبیات، هنر، عرفان

نویسنده: فرشته نوری
روز : شنبه 13 خرداد 1396 ساعت: 17:45

Steve Toltz 2016.jpg


استیو تولتز نویسندۀ استرالیایی کتاب جزء از کل تا کنون دو رمان نوشته است.


رمان اول که همین رمان جزء از کل است، در سال ۲۰۰۸ و تحت عنوان A fraction of the whole منتشر شده و رمان دوم، Quicksand نام دارد که در سال ۲۰۱۵ به بازار ارائه شده است.


با وجودی که استیو تولتز سابقۀ مشخص دیگری در حوزۀ نگارش و ادبیات و فضای رسانه‌ای ندارد، ظاهراً همین دو کتاب (و در واقع همان کتاب اول)، برای این که نام او در فهرست نویسندگان مطرح قرار بگیرد کافی بوده و برخی منتقدان، کتابش را یک اثر کلاسیک مدرن نامیده‌اند.


اگر از معدود نقد‌های منفی که بر اصل کتاب او وجود دارد بگذریم (نقد نیویورک تایمز)، عمدۀ منتقدان کتاب را مثبت ارزیابی کرده‌ و بسیاری از نشریات مطرح دنیا، به آن همچون یک اثر ادبی ارزشمند نگاه کرده‌اند.


برخی نقد‌ها، پاراگراف آغازین کتاب را یکی از بهترین آغاز‌های ادبی دوران معاصر می‌دانند.


برای دوستانی که به تمرینِ نوشتن و پرورش تسلط کلامی علاقمند هستند، احتمالاً کتاب را زیبا و الهام‌بخش خواهند یافت.


نخستین علت – از نظر ما – این است که در طول داستان،‌ روایتگر ماجرا بارها تغییر می‌کند و این تغییر پیوستۀ راوی، می‌تواند ایجاد تنوع سبک در عین حفظ پیوستگی را آموزش دهد.


علت دوم هم، حجم گستردۀ تشبیهات و استعاره‌های به کار رفته در کتاب است. استعاره‌ها و تشبیهاتی که اگر چه حذف آنها از متن، در روایت داستان خللی  پدید نمی آورد؛ ولی از نگاه یک علاقه مند به نویسندگی می‌تواند منبعی ارزشمند برای یادگیری باشد.


کتاب جزء از کل، با همت نشر چشمه و با ترجمۀ پیمان خاکسار منتشر شده است.


پاراگراف آغازین کتاب:


شما نمی‌شنوید ورزشکاری در حادثه‌ای فجیع، حس بویایی‌اش را از دست بدهد.


اگر کائنات تصمیم بگیرد درسی دردناک به ما انسان‌ها بدهد، که البته این درس هم به درد زندگی آینده‌مان نخورد، مانند روز روشن است که ورزشکار باید پایش را از دست بدهد، فیلسوف عقلش، نقاش چشمش، آهنگساز گوشش و آشپز زبانش را.


درس من؟ من آزادی‌ام را از دست دادم و اسیرِ زندانی عجیب شدم.کتاب جزء از کل - استیو تولتز - نشر چشمه - ترجمه پیمان خاکسار - طرح جلد

جزء از کلمنبع : سایت متمم

 


https://motamem.org
نظرات (0)

امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.


WeblogSkin