X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

آفرینش

ادبیات، هنر، عرفان

نویسنده: فرشته نوری
روز : سه‌شنبه 30 خرداد 1396 ساعت: 12:53


هنری جیمز، جین آستین، کافکا، استیگ لارسون و جان کندی تول نویسندگانی هستند که حتی پس از مرگ نیز اثری مهم به دوستداران ادبیات هدیه دادند.


Kafka portrait.jpg
فرانتس کافکا

1.«محاکمه»، نویسنده (فرانتس کافکا )

هر سه رمان بزرگ این نویسندۀ اهل چک پس از مرگ او منتشر شدند. بهترین این سه اثر «محاکمه»، بود که یک سال پس از مرگ نویسنده بر اثر سل چاپ شد. البته، دستنویس کافکا کامل نبود و مکس برود، دوست و نویسندۀ زندگینامۀ کافکا دستی روی آن کشید و منتشرش کرد. 

مانند دیگر کتاب‌های کافکا در «محاکمه»، نیز شاهد علاقۀ این نویسنده به شرایط بشر از دید جوزف ک. هستیم، یک منشی بانک بلندپرواز که به اتهام جرمی نامشخص (برای خودش و خواننده)، بازداشت و درنهایت کشته می‌شود. 

کافکا این اثر را به صورت یک حکایت پندآموز نوشته بود؛ ولی متوجه نبود چه پیش‌بینی تاریخی تلخی می‌کند. دولت توتالیتری که در کتاب قدرت را در دست دارد و جوزف ک. را دستگیر می‌کند شباهت بسیاری با رژیم‌های حاکم اروپا در قرن بیستم دارد.


HenryJamesPhotograph.png
هنری جیمز

2. «برج عاج»، نویسنده (هنری جیمز )

این اثر یک زوج تجاری میلیونر و البته در حال مرگ به نام‌های ابل گاو و فرانک بترمن را به عنوان شخصیت محوری دارد. اولین رمان از دو اثر ناتمام جیمز، نقد تندوتیزی به حرص و فساد آمریکا است. 

این اثر ریتم آرامی دارد و نثری فاخر، هم‌دوره‌ای‌های هنری جیمز معتقد بودند این نویسنده با این کار به مخالفت و تنفر از تنبلی سرمایه‌داری دامن زده است. 

انتشارات «اسکریبنر»، برای نوشتن این اثر پول بسیاری به عنوان پیش‌پرداخت به جیمز داد. پولی که در واقع از طرف یکی از دوستان نویسنده پرداخت شده بود.


Ähnliches Foto
جین آستین 

3. «Sanditon»، نویسنده (جین آستین)

جین آستین نوشتن آخرین اثرش را زمانی شروع کرد که دیگر در برابر بیماری مرموزش تسلیم شده بود. بیماری که در نهایت موجب مرگ او شد. در نتیجه تنها یازده فصل اول کتاب تکمیل شده‌است. 

ولی در کمال شگفتی بیماری اصلاً بر شوخ‌ طبعی گزندۀ او تاثیری نداشته و در کتاب، شاهد تمسخر وسواس خواهران پارکر نسبت به سلامتی خود هستیم. 

این اثر همیشه مورد علاقۀ «پایان‌بخش‌ها»، بوده است، پایان‌بخش‌ها نویسندگانی هستند که آثار ناتمام دیگر نویسندگان را تکمیل می‌کنند. حداقل 12 نسخه از «Sanditon»، به قلم چنین نویسنده‌هایی موجود است. «ترغیب»، آخرین رمان کامل آستین نیز پس از مرگ او به چاپ رسید.


John Kennedy Toole.jpg
جان کندی تول

4. «ائتلاف عقب‌مانده‌ها»، نویسنده (جان کندی تول )

نویسنده‌ای که دنیای ادبیات به او بی‌مهری کرد (یک دلیل آن خودکشی او در سال 1969 بود). «ائتلاف عقب‌مانده‌ها»، یازده سال پس از مرگ نویسنده منتشر شد و جایزۀ پولیتزر داستان‌نویسی را نیز دریافت کرد. 

ماجرای این اثر که کمدی پیکارسک محسوب می‌شود در نیواورلئان دهۀ( 1960 )، میلادی می‌گذرد و داستان ایگناتوس جی. ریلی است که با عنوان «دن کیشوت چاق»، شهرت دارد. توصیفات غنی تول از نیواورلئان و توانایی او در القای گویش مردم این منطقه بهترین نمونۀ چنین کاری در ادبیات است.                              
Bildergebnis für ‫استیگ لارسون‬‎
استیگ لارسون

5. سه‌گانه «هزاره»، نویسنده (استیگ لارسون)

لارسون در زمان حیات در دنیای روزنامه‌نگاری سوئد شهرت بسیاری داشت و دلیل این امر تلاش او در برملاکردن فساد گروه‌های راست‌گرای افراطی بود. او سه‌گانه «هزاره»، را که اولین کتاب آن «دختری با خالکوبی اژدها»، نام دارد برای تفنن می‌نوشت و تلاش چندانی برای چاپ آنها نکرد. 

پس از مرگ او بر اثر سکتۀ قلبی، در سال (2004)، کتاب‌هایش چاپ و به پرفروش‌ترین کتاب‌های دهه تبدیل شدند. در مجموع 27 میلیون نسخه از این سه اثر تا سال (2010)، به فروش رفته است و نسخۀ سینمایی آنها نیز در سوئد تولید و با استقبال فراوان روبرو شد. نسخۀ سینمایی آمریکایی این آثار نیز در دست تولید هستند. 

دو اثر دیگر «دختری که با آتش بازی کرد»، و «دختری که لانه زنبورهای قرمز را لگد کرد»، نام دارد. هر سه رمان جنایی داستان روزنامه‌نگاری است که با کمک دختری متخصصِ هک رایانه پرونده‌های جنایی را حل می‌کند. لارسون سال گذشته میلادی از سوی نشریۀ «یواس‌ای تودی»، به عنوان نویسندۀ سال معرفی شد
.
منبع نوشتار: سایت آفتاب نیوز، نویسنده : حسین عبدی زاده ( خبر آنلاین)
منبع تصاویر: دانش نامه ویکی پدیا


برچسب‌ها: ادبیات، نویسندگان

نظرات (1)

سه‌شنبه 30 خرداد 1396 ساعت 23:35
سلام پانتی هستم مدیر سایت شاناشاپ
http://shanashop.ir

خوب بود.ممنون
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود بر شما دوست عزیز. سپاس گزارم از حضور، زنده باشید.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.


WeblogSkin