X
تبلیغات
زولا

آفرینش

ادبیات، هنر، عرفان

نویسنده: فرشته نوری
روز : پنج‌شنبه 2 آذر 1396 ساعت: 10:39

 

دانشنامه معاصر قرآن کریم به سرپرستی علمی و سر ویراستار دکتر سید سلمان صفوی توسط آکادمی مطالعات ایرانی لندن در قم و لندن همزمان با دهه محرم حسینی ۱۳۹۶ منتشر شد. این دانشنامه قرآنی با نگاه تقریب مذاهبی تدوین شده است.


در «دانشنامه معاصر قرآن کریم»، ابعاد معنوی، اخلاقی، متافیزیکی، اعتقادی، اجتماعی، هنری، سیاسی و اقتصادی تعالیم کلام الله مجید با زبانی روان با تکیه بر مهمترین منابع تفسیری  جهان اسلام بیان شده است.

پیام های اصلی همه صد و چهارده سوره قرآن و اکثر تفاسیر مهم شیعه و سنی، عرفانی، فلسفی، روایی و ادبی از قرن دوم تا امروز، اعلام قرآن، احکام قرآن، آیه های نامدار، علوم قرآنی، کلمات کلیدی (مانند توحید، عدل، صراط مستقیم، اخلاق، ذکر، نیکی، تعاون، تساهل، حیاط طیبه) و اسمای الحسنی معرفی شده است.

نسبت قرآن با فلسفه، عرفان، اخلاق، علم، فقه، کلام، معماری، خوشتویسی و ادبیات فارسی نظیر شاهنامه فردوسی، آثار حکیم سنایی، عطار نیشابوری، مولوی، ناصر خسرو، نظامی گنجوی، سعدی، حافظ، شیخ صفی الدین اردبیلی، شاه نعمت الله ولی ، فخرالدین عراقی، اقبال لاهوری، و شعر معاصر فارسی تبیین شده است.

نسبت قرآن با برخی مفاهیم و اصطلاحات معاصر مانند آزادی، حقوق بشر، الیناسیون، فلسفه سیاسی، رسانه، نمایش معرفی شده است.

این دانشنامه دارای ۷۱۹ مدخل ، یک میلیون کلمه و۱٢٢٠صفحه قطع رحلی است. بیشتر مقالات مداخل بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه است.

دانشنامه معاصر قرآن به صورت چهار رنگ روی کاغذ پنجاه گرمی نخودی با جلد سخت به صورت اثری فاخر منتشر شده است. نام دانشنامه بوسیله سعید نقاشیان از هنرمندان حوزه هنری خوشنویسی شده است و «بسم الله ارحمن الرحیم» اول کتاب که به صورت نگارگری است اثر استاد رضا بدرالسما نگارگر برجسته معاصر است. نمای اصلی طرح روی جلد اسمالله مدور دوره صفویه است که اصل آن در بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی نگهداری می شود.

 

دانشنامه معاصر قرآن کریم، کوششی علمی جهت معرفی فرهنگ معاصر قرآن کریم به انسان معاصر است تا سریعاً  با تکیه به منبعی معتبر و علمی؛ حقیقت این کتاب آسمانی را به دور از هیاهوی تبلیغاتی و رسانه ­های استعماری دریابد. فلسفه وجودی «دانشنامه فرهنگ معاصر قرآن کریم» این است که مخاطب را از مراجعه به منابع مختلف بی‏ نیاز می­ کند و با زبانی ساده به اختصار،  مستند و دقیق به پرسش‏ های مخاطب پاسخ گفته، او را در جریان اساسی‏ ترین مطالب مرتبط با مدخل و نکات اساسی پژوهش ‏های متفکران در این زمینه قرار می­ دهد.

ویژگی این تحقیق نسبت به تحقیقات مشابه در غرب و ایران آن است که این دانشنامه به روش کوئیک رفرنس با رویکرد تاریخی و با توجه به نیازهای فکری انسان معاصر ، تقریب مذاهب اسلامی و دوره جهانی شدن  با ارجاع به متون معتبر کلاسیک و معاصر تدوین شده است.   “دانشنامه معاصر قرآن کریم” به سرپرستی علمی و سرویراستار دکتر سید سلمان صفوی منتشر شد.


بیشترنویسندگان این دانشنامه از محققان حوزه معارف قرآن و علوم مضاف قرآنی وَ مسلمان هستند و علاوه بر تخصص، به قرآن حکیم دلبستگی وثیق دارند. برخی از این محققان در حوزه علمیه قم، دانشگاه های ایران و برخی در دانشگاه های بریتانیا تحصیل کرده ­اند.


منبع : http://iranianstudies.org/fa/نظرات (3)

پنج‌شنبه 2 آذر 1396 ساعت 19:20
بانو نوری عزیز وگرانقدر، از اطلاع رسانی شما سپاسگزارم، بسیار عالی و ارزشمند است.
امتیاز: 4 0
پاسخ:
درود بر شما بانو رضوانی عزیز. امیدوارم که فرصت مطالعه داشته باشید. از انجایی که همه ی ما به طور مستقیم و یا غیر مستقیم دستی بر هنر داریم، وقتی از چاپ اثری آگاه می شویم که عرفان و هنردست در دست یکدیگر داده اند، شایسته است که دوستا ن مان را اگاه کنیم که از خواندن اثر لذت ببرند و هرچه بیشتر بیاموزند . امیدوارم ما را هم از نتایج مطالعات خود مستفیض بفرمائید. زنده باشید عزیز گرانقدرم
پنج‌شنبه 2 آذر 1396 ساعت 14:24
ممنون وسپاس از اطلاع رسانی سرکارعالی. امیدوارم فرصت برای مطالعه این کتاب به منظور شناخت دقیق تر آیات الهی از زوایای مختلف علمی، اخلاقی، اعتقادی، اجتماعی و.... فراهم شود. مشخص است زحمت فراوانی برای تدوین این کتاب ارزشمند بعمل آمده. توفیق شان افزون باد.
امتیاز: 4 0
پاسخ:
درود بر شما استاد گرانقدر، دکتر مهدیزاده عزیز. در میان مطالبی که دنبال می کردم نوشته شده بود این کتاب از جنبه‌های فقهی و کلامی و فلسفی گرفته تا جلوه‌های بلاغی و هنری و ‏اجتماعی و فرهنگی و ‏تاریخی، همگی به اختصار بررسی شده‌ تا خواننده به ‏هیچ مرجع و تفسیرِ دیگری نیازمند نباشد، لذا همین امر سبب شد که در این خصوص کنجکاو شوم و بیشتر مطالعه کنم. امیدوارم جناب عالی هم بتوانید هر زمان که فرصتی دست داد مطالعه بفرمائید و ما را هم از نظرات و ارای ارزشمند خود در همین پست مستفیض نمائید. سپاس گزار و قدر دانم از این همه مهر و یاری. زنده باشید استاد گرانقدرم
پنج‌شنبه 2 آذر 1396 ساعت 11:52
بانو نوری عزیز از شما بابت اطلاع رسانی متشکرم
پاینده باشید... الهی
امتیاز: 3 0
پاسخ:
سلام و درود بر شما آقای دکتر الهی. امیدوارم مطالعه بفرمائید و ما را از نظرات ارزشمند خود بی بهره نگذارید... زنده باشید عزیز گرانقدر
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.


WeblogSkin