X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

آفرینش

ادبیات، هنر، عرفان

نویسنده: فرشته نوری
روز : سه‌شنبه 14 آذر 1396 ساعت: 19:10

نویسنده : خانم آنه ماری شیمل


«آنه ماری شیمل» آوریل 1922 در شهر ارفورت آلمان متولد شد. وی از کودکی به مطالعات شرقی و اسلامی علاقه مند بود و خانواده اش تا اندازه ای در شکل گرفتن این اشتیاق مؤثر بودند. در پانزده سالگی تصمیم به فراگیری زبان عربی گرفت اما معلمش او را محدود به آموزش این زبان نکرد، بلکه کوشید شاگرد خود را با فرهنگ اسلامی مأنوس کند. در نوزده سالگی وارد دانشگاه شد و پس از اخذ دکترای اسلام شناسی، در حالی که 24 سال داشت، با تدریس در مراکز علمی و دانشگاهی به آموزش و پرورش دانشجویان مشتاق به معارف دینی و مذهبی پرداخت و در روشنگری در باره دین اسلام نقش مهمی را عهده دار شد. وی خاطرنشان می کند:

«اسلام آئینی است که در بین غربی ها بسیار بد فهمیده شده و توسط افرادی ناوارد و احیانا مُغرض به اموری غیر واقع متهم گردیده است».

شبنم شوق


یکی از آثار ارزشمند شیمل کتاب «محمد رسول خدا» است که آن را به زبان آلمانی نوشته، نیز با ویرایش انگلیسی به چاپ آن اقدام کرده است. این کتاب توسط آقای «حسن لاهوتی» به زبان فارسی برگردانیده شده، با ویراستاری «بهاءالدین خرمشاهی» توسط مرکز انتشارات علمی و فرهنگی در سال 1383 چاپ شده است. اثر در دوازده فصل تنظیم گردیده، پیشگفتار مؤلف و مترجم، پیوست ها، یادداشت ها، نمایه، کتابنامه مؤلف و مترجم، تصاویر و طرح های جالب از دیگر بخش های آن است.


«شیمل» به تمدن و معارف اسلامی در تمامی ابعاد و جلوه های آن عشق می ورزید. رسول اکرم(ص) چنان که از این کتاب 551 صفحه ای هویداست، نزد او مقامی والاتر از همه پیامبران داشت. اگر چه نگفت من مسلمانم و ننوشت که اسلام آورده ام اما از رفتار و کردارش مسلمانی هویدا بود. سرشتش مسلمانی بود که او را به وادی پژوهش و نگارش در باره اسلام و مسلمانان کشید.


کوشش پیوسته، رفتار متین، لطف سخن، خوشرفتاری، خوش خُلقی، مهرورزی و نوع دوستی از خصال بارزی بود که از او در نوشته ها، دیدارها و سخنرانی هایش به روشنی می بینیم. قلمی جذاب و زبانی دل نشین داشت که خوانندگانِ آثار و شنوندگانِ سخنانش را به سوی او می کشانید. چهره خندانش لطفی بود که خداوند به وی عطا کرده بود.


در نوشتار مورد اشاره از روزنه چشم چنین پژوهشگری سترگ، سیمای محمد(ص) ترسیم گردیده است؛ نگاهی پردامنه توسط پژوهشگری لطیف بین و ظریف پرداز، که ابهت و مقام و مهر آن رسول عالمیان را در قلب های مسلمانان جهان کاویده، تنها به یک گوشه از آن بسنده نکرده است. بنابراین مطالبی را پیش رویمان نهاده که ما را از باورها و ایمان مسلمانان آفریقایی، تُرک، عرب، هند و فارس نسبت به خاتم پیامبران آگاه می سازد.


«شیمل» در این زمینه تنها به تأملات عارفانه، دقایق شاعرانه، افکار فیلسوفان، گزارش های مفسّران و راویان حدیث و تاریخ نگاران قدیم و جدید جهان اسلام بسنده نمی کند. او از طریق لطایف ذوقی و در قالب جملات و عباراتی شوق آمیز اشتیاق یکتاپرستان را به ساحت قدس نبی اکرم تبیین می نماید.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی حوزه
Image result for ‫کتاب محمد رسول خدا‬‎برچسب‌ها: محمد، رسول، خدا، آنه ماری، شیمل

نظرات (2)

چهارشنبه 15 آذر 1396 ساعت 07:30
سلام و درود بر روان پاک محمد مصطفی ص و سلام و درود بر روان پاک امام جعفرصادق ع . تبریک و هزاران تبریک خدمت شما بانوی گرامی و سایر دوستان که در این وبلاگ حضور پیدا می کنند . شاد و سلامت باشید.قلب:
امتیاز: 2 0
پاسخ:
درود بی کران بر فاطمه سادات عزیز و بزرگوارم . سپاس از حضور پر مهر شما نازنینم. من و تمام دوستانم این روز بسیار عزیز و پر فضیلت را خدمت شما عزیز گرانقدرم تبریک عرض نموده و بهترین و شادترین لحظات رو برای شما از خداوند بلند مرتبه خواستاریم. همیشه شاد و سر بلند زندگی کنی فاطمه جانم.
غزلی از مولانا در این باره برای شما مینویسم که میدانم چقدر از خواندنش لذت می بری

هله پیوسته سرت سبز و لبت خندان باد
هله پیوسته دل عشق ز تو شادان باد
غم پرستی که تو را بیند و شادی نکند
همه سرزیر و سیه کاسه و سرگردان باد
چونک سرزیر شود توبه کند بازآید
نیک و بد نیک شود دولت تو سلطان باد
نور احمد نهلد گبر و جهودی به جهان
سایه دولت او بر همگان تابان باد
گمرهان را ز بیابان همه در راه آرد
مصطفی بر ره حق تا به ابد رهبان باد
آن خیال خوش او مشعله دل‌ها باد
وان نمکدان خوشش بر زبر این خوان باد
کمترین ساغر بزم خوش او شد کوثر
دل چون شیشه ما هم قدح ایشان باد
شمس تبریز تویی واقف اسرار رسول
نام شیرین تو هر گمشده را درمان باد
سه‌شنبه 14 آذر 1396 ساعت 22:40
dorood mehrbanoo Nouri,
اللهم صلی على محمد وال محمد

izade tavana be shoma banooye mohtaram harche bishtar
tavanai bedeh. por neshat bashid. eid mobarak azizan.
امتیاز: 2 0
پاسخ:
درود بی کران بر شما استاد بزرگوارم، دکتر توانای عزیز. بسیار خرسندم از حضور ارزشمند شما عزیز مهربانم . من از طرف خودم و همه ی دوستانم زادروز پیامبر مهربانی ها وامام جعفر صادق ع را خدمت شما تبریک عرض نموده و بهترین ها را برای تان ارزو می کنیم. از این که در این سایت همراه و یاریگر ما هستید بسیار خرسندیم .
غزلی از شاعر بلند آوازه سعدی شیرازی را در این باره برای شما می نویسم که می دانم بسیار دوست خواهید داشت . زنده باشید استاد عزیز گرانقدرم.

ماه فرو ماند از جمال محمد (ص)
سرو نباشد به اعتدال محمد (ص):گل
قدر فلک را کمال و منزلتى نیست
در نظر قدر با کمال محمد (ص)
وعده دیدار هر کسى به قیامت
لیله اسرى شب وصال محمد (ص):گل
آدم و نوح و خلیل و موسى و عیسى
آمده مجموع در ظلال محمد (ص)
عرصه گیتى مجال همت او نیست
روز قیامت نگر مجال محمد (ص)گل:
و آن همه پیرایه بسته جنت فردوس‏
بو که قبولش کند بلال محمد (ص)گل:
همچو زمین خواهد آسمان که بیفتد
تا بدهد بوسه بر نعال محمد (ص):گل
شمس و قمر در زمین حشر نتابد
نور نتابد مگر جمال محمد (ص)
شاید اگر آفتاب و ماه نتابد
پیش دو ابروى چون هلال محمد (ص):گل
چشم مرا تا به خواب دید جمالش
خواب نمى‏گیرد از خیال محمد (ص)
سعدى اگر عاشقى کنى و جوانى
عشق محمد(ص) بس است و آل محمد(ص).....:گل
"سعدى شیرازى‏"
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.


WeblogSkin