X
تبلیغات
زولا

آفرینش

ادبیات، هنر، عرفان

نویسنده: فرشته نوری
روز : چهارشنبه 27 دی 1396 ساعت: 12:23


هنر نگار گری

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد خوانش ساختار و زبان بیان درختان به سبب سابقه حضور نمادین در جلوه‌های مختلف هنری به عنوان بخشی از فهم زبان رمزی هنر ایران، مورد تاکید قرار گرفته است.

زبان بیان، در هنر سنتی و اصیل ایرانی، رمزی است. در این زبان، هر شی دارای ظاهر و باطنی است؛ یا به بیانی دارای لایه‌های وجودی متعدد است، به این معنی که هر صورت مادی برای اشاره به معنایی مجرد در عالمی بالاتر به کار می‌رود.

مطابق این تحقیق نیاز فهم و بازخوانی این زبان، به عنوان میراث هنر و ادب ایرانی، کسب معرفت در باب دیدگاه و جهان بینی حاکم بر خلق اثر است.

همچنین خوانش ساختار و زبان بیان درختان به سبب سابقه حضور نمادین در جلوه‌های مختلف هنری به عنوان بخشی از فهم زبان رمزی  هنر ایران، مورد تاکید قرار گرفته است.Image result for ‫تجلی نمادین سرو در ادبیات و نگارگری ایرانی‬‎

هنر نگار گریدر این زمینه، نقش نمادین درخت باستانی سرو در نگاره‌ها و باغ‌های ایرانی به عنوان موثق‌ترین نمونه‌های خلق فضای مثالی، موضوع تحقیق است.

در واقع هدف کلی پژوهش، بررسی نقش نمادین و رمزآمیز درختان در طراحی محیط در ارتباط با زمینه‌های خیال انگیز فضا است.

روش تحقیق، پژوهشی -تاریخی و تطبیقی است و گردآوری اطلاعات با مراجعه به اسناد کتابخانه‌ای و بازدید نمونه‌های موردی، به شکل ارائه جدول مقایسه خصوصیات سرو در باغ و نگارگری ایرانی، صورت گرفته است.


در نتیجه ی این بررسی متوجه ی تاثیر فرم ویژه ی درخت سرو بر مخاطب فضا از طریق ایجاد طرح واره‌های ذهنی معنادار می‌شویم، به گونه‌ای که فرم‌های مختلف سرو، که به طور مشخص به کشیدگی تاج، ارتفاع بدنه، تراکم بافت و تیرگی رنگ آن مربوط می‌شوند، هریک سبب برداشت مفهومی خاص در ذهن انسان می‌شوند.

نتایج این تحقیق نشان داد تکرار این همراهی، نقش سرو سبب تداعی معانی از جمله جاودانگی، پایداری، بلندبالایی و ... شده است، بنابراین با کاربرد هدف‌مند درخت سرو در طراحی منظر، می‌توان از طریق تداعی معانی ویژه، شرایط خیالی و فراواقعی برای مکان ایجاد کرد.هنر نگار گری


 منبع:   http://isfahan.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=56072برچسب‌ها: سرو، نگارگری، نقش، ایران، هنر، سنتی

نظرات (1)

پنج‌شنبه 28 دی 1396 ساعت 17:45
درود بر شما بانو نوری عزیز
مقاله ی مختصر و مفیدی بود با تشکر فراوان از شما بابت انتشار مقاله و منابع نویسی کامل . درود و بازهم سپاس
امتیاز: 2 0
پاسخ:
درود بر سادات عزیزم. خوشحالم که به منابع نویسی توجه و اشاره کردی عزیزم . در اصل ویرایش و نوشتن مقالات منابع نویسی از ارکان مهم نوشتن است و توجه خاصی به ان می شود. به این شکل مخاطب با طیب خاطر مقاله را مطالعه می کند. زنده باشی عزیز مهربانم
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.


WeblogSkin