X
تبلیغات
زولا

آفرینش

ادبیات، هنر، عرفان

نویسنده: فرشته نوری
روز : جمعه 28 اردیبهشت 1397 ساعت: 15:43


تصویر،اثر: A. Salarikia

«عمر خیام» ریاضیدان، شاعر و ستاره‌شناس، چگونه توانست یک رُز شود؟

نویسنده‌ی مقاله خانم Karin Johansson، در آغاز مطلب خود ترجمه‌ی سوئدی یک رباعی از «خیام» را می‌آورد که مضمون آن به این رباعی نزدیک‌تر است:

می خور که به زیر گل بسی خواهی خفت
بی‌مونس و بی‌رفیق و بی‌همدم و جفت
زنهار به کس مگو تو این راز نهفت:
هر لاله که پژمرد، نخواهد بشکفت

به احتمال قوی ترجمه‌ی سوئدی این رباعی باید از ترجمه‌ی انگلیسی آن گرفته شده باشد که «فیتزجرالد» با همه‌ی وسواسی که در ترجمه داشته، از سلیقه‌ی او نیز به‌دور نمانده‌است.

نویسنده‌ی مقاله پس از آوردن رباعی، این نکته را بیان می‌کند که یک روان درمانی شاعرانه، این گونه باید به فرد افسرده و مریض ارائه شود، این که زندگی کوتاه است و پیش از این که دیر شود، از آن بهره برگیر و لذت ببر. سپس ضمن معرفی «خیام» و زادگاه و توانائی‌های او در دانش‌های گوناگون همچون ریاضی، حکمت، شعر و ستاره‌شناسی، به شهرت او در غرب (اواسط قرن 18)، اشاره می‌کند، زمانی که اشعارش توسط «فیتزجرالد» به انگلیسی ترجمه شد.

 پس از این مختصر، می‌رسد به کتابی در مورد گل های رُز با نام «گل های رُز برای باغ و بوستان‌های کشورهای شمالی». در این کتاب از جمله در مورد گل رُزی به نام «خیام»، چنین توضیح می‌دهد و ویژگی‌های آن را می‌نویسد:

گل «عمر خیام»، نوعی رُز هست به رنگ صورتی و صورتی روشن، در اندازه‌ای متوسط، پر برگ و پهن و صاف. خوشبو و معطر که از اواخر ماه ژوئیه تا پایان ماه جولای، عطر افشانی می‌کند.

گل رز «عمر خیام» را می‌توان از مدارس کشاورزی سوئد که بوته‌های رز قدیمی را می‌فروشند، تهیه کرد. این گل از گروه گل‌های پیش از 1867 است. رُز «خیام»، گلی است مقاوم که به راحتی رشد می‌کند و کمتر دچار آفت‌های گوناگون می‌شود.


رُز خیام

استاد «حسن شهباز» می‌نویسد:«... شاید بعد از کتاب مقدس، کتابی در جهان به اندازه‌ی رباعیات «عمر خیام» نیشابوری انظار جهانیان را به خود مشغول نکرده‌است. (برگرفته شده از نوشته‌ی حسن شهباز در خیام‌نامه)

منبع:

http://www.kalam.se/t-khayam-roz.htmنظرات (1)

شنبه 29 اردیبهشت 1397 ساعت 08:28
می خوردن و شاد بودن آیین منست

فارغ بودن ز کفر و دین دین منست

گفتم به عروس دهر کابین تو چیست

گفتا دل خرم تو کابین منست

درود برفرشته بانو عزیز.بسیار عالی.دقیقا توی باغچه همچین گلی داریم ولی نمیدونستم اسمش رز خیام هست ما رز صورتی بهش میگفتیم.عکسش رو حتما براتون میفرستم.
امیدوارم شادی آیین هرروز شما باشد
امتیاز: 3 0
پاسخ:
درود بر صحرای گلم. سپاس مهربانم از شعر بسیار زیبائی که نوشته ای. بله عزیزم این مقاله ای که نوشتم برای خودم هم بسیار جذاب بود و تازگی داشت و بسیار هم خوشحال شدم که شاعر بلند آوازه ی کشور مان آنقدر در دنیا طرفدار دارند که نام گلی به این زیبائی به نام ایشون ثبت شده. خدا را شکر. زنده باشی عزیزم. حتما منتظر ارسال گل زیبای رز خیام هستم که بسیار هم دوست داشتی و زیباست. همیشه با زیبائی ها همراه باشی گل زیبایم
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.


WeblogSkin